Lokala riksteaterföreningar och medlemskap

Riksteatern Västerbotten arbetar med att förmedla scenkonst till såväl barn som vuxna i länet. Vi samarbetar med såväl scenkonstproducenter som arrangörer men har den starkaste förankringen hos våra egna medlemsföreningar som består av länets 18 lokala riksteaterföreningar som på ideell tid arbetar med att arrangera teater, dans och musik på sina orter. Västerbotten är genom dessa föreningar ett av landets starkaste Riksteaterfästen sett till enskilda medlemmar och genomförda arrangemang. Umeå Teaterförening är till exempel landets största teaterförening.

Under året besökte enligt statistiken ca 35% av länets befolkning ett arrangemang genomfört av en riksteaterförening vilket är med råge det högsta (!) procenttalet i landet av besökande publik.

Bli medlem i din lokala förening!
Skaffa Scenpasset! Scenpasset är ett unikt förmånskort för medlemmar i Riksteatern där du får rejäla rabatter på biljetter till de arrangemang som arrangeras via din teaterförening och på landets övriga föreningars arrangemang om du befinner dig på resande fot.
Ordinarie årsavgift: 150kr. Läs mer om Scenpasset och bli medlem HÄR.

För fler kontaktuppgifter än nedan till våra föreningar, kontakta Riksteatern Västerbotten.

Kulturföreningen Bikupan
Karin Gulliksson
E-post:
karin.gulliksson@bjurholm.se
Web: www.bjurholm.riksteatern.se

Bolidens Musik & Teaterförening
Susanne Sundvall
E-post: sussibol@gmail.com

Web: www.boliden.riksteatern.se 

Burträsk Musik & Teaterförening
Henrik Andersson
E-post:
andersson.k.h@gmail.com
Web: www.burtrask.riksteatern.se

Dorotea Musik & Teaterförening
Bitten Sjöström
E-post: bitten@ormsjo.com
Web: www.dorotea.riksteatern.se 

Lycksele Musik & Teaterförening
Kansli: Birgitta Johansson
E-post:
birgitta.johansson@edu.lycksele.se
Web: www.lycksele.riksteatern.se 

Malå Teaterförening
Sigbritt Stenlund
E-post: siggan.stenlund@svenskakyrkan.se
Web: www.mala.riksteatern.se

Nordmalings Musik & Teaterförening
Eva Lindau
E-post: eva@umeateaterforening.se

Web: www.nordmaling.riksteatern.se

Norsjö Musik & Teaterförening
Gunilla Holm
E-post:
gunilla@norsjonet.se
Web: www.norsjo.riksteatern.se 

Robertsfors Teater & Musik
Roger Holmberg
E-post:
roger.holmberg@riksteatern.se
Web: www.robertsfors.riksteatern.se 

Skellefteå Teaterförening
Biljettkontor: Skepparg. 11B, 931 30 Skellefteå Tel. 0910-125 03
E-post:
skelleftea.teaterforening@telia.com
Web: www.skelleftea.riksteatern.se

Sorsele Teaterförening
Gunilla Lakfors Röckner
E-post:
gunilla@sv-konsult.com
Web: www.sorsele.riksteatern.se

Storumans Musik & Teaterförening
Runa Fransson
E-post:
runafransson@hotmail.com
Web: www.storuman.riksteatern.se

Sävar Musik & Teaterförening
Britt Lindberg
E-post: britt.m.lindberg@gmail.com

Web:
www.savar.riksteatern.se

Umeå Teaterförening
Kansli: Anna Cedergren
E-post: anna@
umeateaterforening.se
Web: www.umeateaterforening.se

Riksteatern Vilhelmina
Kansli: Suzanne Sellin
E-post:
teater@vilhelmina.se
Web: www.vilhelmina.riksteatern.se

Vännäs Musik & Teaterförening
Cyrene Degerlund
E-post: cyrenedegerlund@hotmail.com

Web: www.vannas.riksteatern.se

Åmsele Kultur & Teaterförening
Gösta Videll
E-post: gosta.widell@vindeln.net
Web: www.amsele.riksteatern.se

Åsele  Musik & Teaterförening 
Petri Kivimäki
E-post: petri.kivimaki@telia.com
Web: www.asele.riksteatern.se